Bozova Coğrafi Bilgileri


BOZOVA İLÇESİ COĞRAFİ BİLGİLERİ

Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde, Şanlıurfa İline bağlı bir ilçe olan Bozova, batısında Halfeti, güneybatısında Birecik, güneyinde Suruç, güneydoğu ve doğusunda Şanlıurfa Merkez, kuzeydoğuda Hilvan ilçeleri, kuzeyinde de Adıyaman ili ile çevrilidir. Şanlıurfa’nın batı kesiminde yer alan ilçenin kuzeyi ve doğusu dağlık, güneyi daha alçak ve düzlüktür. İlçenin batısını Arat dağlarının uzantıları, güneyini de Kaplan Dağları engebelendirir. İlçenin kuzeydoğusu ise Hilvan Ovasının devamı niteliğindedir.

       İlçe topraklarını Fırat Irmağının kollarından Bitik Deresi ve Macunlu deresi sulamaktadır. İl merkezine 38 kilometre uzaklıktaki ilçenin yüzölçümü 1.550 km2, 2018 yılı TÜİK Nüfus verilerine göre ilçenin toplam nüfusu 58.565’dır.

İlçenin bitki örtüsü Step görünümünde olup, dere boylarında söğüt, kavak gibi ağaç toplulukları görülmektedir. Karasal İklimin hüküm sürdüğü ilçede, yazları kurak ve çok sıcak, kışları yağışlı ve kısmen ılıman geçer.

İlçe ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Yetiştirilen tarımsal ürünlerin başında, urfa fıstığı, pamuk, buğday, kenevir ve meyve gelmektedir. Güneydoğu Anadolu Projesi kapsamında olan Şanlıurfa ve ilçelerindeki tarım üretimi sürekli artış göstermektedir. Hayvancılık ve balıkçılık ilçe halkının geçim kaynaklarından olup, sulama projelerinin devreye girmesiyle birlikte tarım alanında büyük gelişmeler meydana gelmiştir. Dağlık ve engebeli kesimde sığır, koyun ve keçi yetiştirilir. Yağ, peynir, yün ve kıl üretimi çok önemlidir.

İlçemiz merkezinde 6 merkez ve 82 kırsal mahalle olmak üzere toplam 88 mahalleden oluşmaktadır.